MERCEDES BENZ VIANO 3.0L V6 5AT RWD (204 HP)
2003–2010
9.2
s
0–100 km/h
1241
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 1997km/h |
| Top Speed | 1241mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2060kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |