MERCEDES BENZ VIANO 3.5L V6 5AT RWD (258 HP)
2003–2010
255
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3724cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1875mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |