MERCEDES BENZ VIANO 3.5L V6 RWD (258 HP)
2010–2014
255
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 1900mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 2799mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 2040kg |
| Boot Capacity | 731L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |