MERCEDES BENZ Vito Tourer eVito 90 KWh (204 HP)
2020–
201
bhp
Power
87
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Boot Capacity | 1000L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |