MERCEDES BENZ X-Class 220d 6MT RWD (163 HP)
2017–2020
161
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 403Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5339mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 2133kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |