MERCEDES BENZ X-Class 250d 7AT RWD (190 HP)
2017–2020
187
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5339mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 2169kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |