MERCEDES BENZ X-Class 350 d 4MATIC 7AT AWD (258 HP)
2017–2020
255
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5339mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 3150mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |