MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun SWB 2.5L TD 5MT AWD (116 HP)
2003–2006
114
bhp
Power
17.1
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17.1s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |