MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun SWB 2.5L TD 5MT AWD (99 HP)
2000–2003
98
bhp
Power
17.8
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17.8s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |