MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun SWB 3.5L GDI V6 5MT AWD (203 HP)
2000–2003
200
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 17.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |