MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun SWB 3.5L V6 GDI 5AT AWD (203 HP)
2003–2006
200
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 318Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 18.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |