PAGANI Huayra Roadster 6.0L V12 7AT (764 HP)
2017–2019
754
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
230
mph
Top Speed
11.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 754bhp |
| Power | 561.9kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 370km/h |
| Top Speed | 230mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.5mpg |
| Combined | 20.5L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4605mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1168mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35Zr20 // P325/30Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |