PAGANI Huayra 6.0 V12 7AT (730 HP)
2012–
720
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
224
mph
Top Speed
11.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 720bhp |
| Power | 537kW |
| Torque | 1001Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 360km/h |
| Top Speed | 224mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.7mpg |
| Combined | 20.1L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1168mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R-19 || 335/30R-20D |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |