PAGANI Zonda Cinque 7.3 V12 6AT (678 HP)
2008–2009
677
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7291cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 677bhp |
| Power | 505kW |
| Torque | 780Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3495mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19 || 335/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |