PAGANI Zonda F 7.3 V12
2005–
594
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
214
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7291cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 594bhp |
| Power | 443kW |
| Torque | 760Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 344km/h |
| Top Speed | 214mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1140mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19 (Front) - 335/30 R20 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |