PAGANI Zonda S 7.3 7.3 V12
2002–2006
547
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
220
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7291cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 547bhp |
| Power | 408kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 354km/h |
| Top Speed | 220mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 2055mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 225/40 R18 - Rear: 345/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |