PANOZ Avezzano 6.2L V8 6MT RWD (580 HP)
2017–
572
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 572bhp |
| Power | 426.6kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35-20 // 305/30-20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |