PANOZ Esperante GTLM 4.6L V8 5MT (320 HP)
2003–2007
316
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/45 Z R18 |
| Front Brakes | Ventilated Brake Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Brake Discs |