PANOZ Esperante 4.6 V8 5MT (320 HP)
1999–2007
321
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4475mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 2713mm |
| Kerb Weight | 1451kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/45 Z R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |