PONTIAC Aztek 3.4L V6 4AT FWD (185 HP)
2000–2005
185
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
| Boot Capacity | 1286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |