PONTIAC Bonneville 4.6L V8 4AT FWD (275 HP)
2004–2005
275
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205.1kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5146mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1656kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |