PONTIAC Bonneville 6.0L V8 3MT RWD (300 HP)
1958–1958
300
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6063cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5359mm |
| Width | 1966mm |
| Wheelbase | 3099mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8.00X14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |