PONTIAC Bonneville 6.4L V8 3AT RWD (306 HP)
1961–1964
306
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6375cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228.2kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5512mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1778kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |