PONTIAC Bonneville 6.4L V8 3MT RWD (260 HP)
1959–1960
260
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6375cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 193.9kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5606mm |
| Width | 2050mm |
| Wheelbase | 3150mm |
| Kerb Weight | 1853kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |