PONTIAC Fiero 2.5L 5MT FWD (94 HP)
1985–1988
93
bhp
Power
97
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2471cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4082mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2372mm |
| Kerb Weight | 1136kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/80 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |