PONTIAC Fiero 2.8L V6 4AT FWD (137 HP)
1985–1988
135
bhp
Power
97
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2837cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2372mm |
| Kerb Weight | 1136kg |
| Boot Capacity | 37L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/80 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |