PONTIAC Fiero 2.8L V6 4MT FWD (143 HP)
1985–1988
141
bhp
Power
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2827cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2372mm |
| Kerb Weight | 1212kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |