PONTIAC Firebird Convertible 3.4L V6 4AT (148 HP)
1995–1997
146
bhp
Power
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3353cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 257Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1528kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |