PONTIAC Firebird Convertible 3.8L V6 5MT (196 HP)
1995–1997
193
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 144kW |
| Torque | 302Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1662kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |