PONTIAC Firebird 2.5L 5MT RWD (90 HP)
1982–1992
89
bhp
Power
100
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2471cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1301kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/75 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |