PONTIAC Firebird 3.8 V6
1994–1997
193
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 144kW |
| Torque | 302Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1656kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |