PONTIAC Firebird 3.8L L6 4MT RWD (220 HP)
1967–1969
215
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3770cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1488kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | E70-14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |