PONTIAC Firebird 3.8L V6 5MT (205 HP)
2000–2002
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |