PONTIAC Firebird 5.0L V8 5MT RWD (192 HP)
1982–1992
189
bhp
Power
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5013cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1474kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |