PONTIAC Firebird 5.7 V8
1994–1997
266
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 239km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |