PONTIAC Firebird 5.7L V8 4AT (315 HP)
2000–2002
310
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5670cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231kW |
| Torque | 461Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |