PONTIAC Firebird 5.7L V8 5MT RWD (238 HP0
1982–1992
235
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5733cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1265mm |
| Wheelbase | 2565mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |