PONTIAC Firebird 6.6L V8 3AT RWD (340 HP)
1967–1969
335
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6548cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 583Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70-14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |