PONTIAC G5 Sedan 2.4L 5MT (171 HP)
2004–2010
172
bhp
Power
124
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2376cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |