PONTIAC G5 2.4L 5MT FWD (175 HP)
2007–2010
173
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4567mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |