PONTIAC G6 Convertible 2.4L 4AT (167 HP)
2006–2008
166
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2376cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |