PONTIAC G6 Convertible 3.9L V6 4AT (222 HP)
2008–2010
222
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3880cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 222bhp |
| Power | 165.5kW |
| Torque | 323Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1753kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |