PONTIAC G6 Coupe 3.5L V6 GXP 6AT (252 HP)
2008–2010
253
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 253bhp |
| Power | 188.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1582kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |