PONTIAC G6 Sedan 3.5L V6 4AT (219 HP)
2008–2010
219
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3510cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 219bhp |
| Power | 163.3kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Kerb Weight | 1568kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |