PONTIAC G8 3.6L V6 5AT (261 HP)
2007–2009
260
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1762kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |