PONTIAC Grand Am Coupe 3.4L V6 4AT FWD (173 HP)
1998–2005
170
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3350cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1406kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |