PONTIAC Grand Am 2.2L 5MT FWD (141 HP)
1998–2005
139
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2723mm |
| Kerb Weight | 1413kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |