PONTIAC Grand Prix Coupe 3.1L V6 4AT FWD (129 HP)
1990–1992
127
bhp
Power
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3135cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 251Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |