PONTIAC GTO Convertible 6.4 V8
1967–1968
365
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6362cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272kW |
| Torque | 575Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5243mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1613kg |