PONTIAC GTO 5.7L V8 6MT RWD (350 HP)
2003–2006
350
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5665cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261kW |
| Torque | 495Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |